środa, 5 października 2011

Inseminacja bydła

Bydło nie mniej niż inne zwierzęta hodowlane odgrywa w Polsce znaczącą rolę w przemyśle spożywczym. Z uwagi na bardziej ekonomiczne posiadanie krów i jałówek dużego znaczenia nabrały zabiegi inseminacyjne
 
Bydło nie mniej niż inne zwierzęta hodowlane odgrywa w Polsce znaczącą rolę w przemyśle spożywczym. Z uwagi na bardziej ekonomiczne posiadanie krów i jałówek dużego znaczenia nabrały zabiegi inseminacji. Krowy na sprzedaż są wyżej cenione od męskich osobników, które nie są powszechnie dłużej trzymane przez przeciętnych rolników.
Inseminacja bydła ma w Polsce już ponad pięcio-dekadową tradycję. Obecnie trudno wyobrazić sobie metodę, któryby pozwalała wygodniej dla właścicieli uzyskać młode zwierzęta hodowlane. Zasięg i znaczenie inseminacji szczególnie wzrosły z chwilą wprowadzenia do praktyki skuteczniejszego sposobu przechowywania nasienia i możliwości kojarzenia ze sobą partnerów nawet przy znacznych odległościach. Z uwagi na popularność działalności inseminatorów, już nie tylko zwierzęta hodowlane w elitarnych gospodarstwach rodzą się dzięki ich pracy. Inseminacja bydła przyczynia się do szybkiego i łatwego zwiększenia jakości genetycznej wśród potomstwa inwentarza. Wybór nasienia od najlepszych byków służących do rozpłodu, tzw. buhai czy stadników pozwala w kolejnym pokoleniu uzyskać krowy na sprzedaż o wyższej wartości między innymi dzięki poprawie składu mleka. Hodowcom decydującym się na intensywną produkcję mleka i chcącym czerpać z niej dochód, można wskazać rasę holsztyńsko-fryzyjską, najpopularniejszą na świecie rasę mleczną. Ponieważ wystawiane krowy na sprzedaż tej rasy osiągają bardzo wysokie ceny, znacznie taniej, choć wolniej można uzyskać potomstwo dzięki kojarzeniu z buhajami o wysokim udziale genów. Polscy rolnicy coraz częściej realizują dalekosiężne koncepcje swojej działalności. Zwierzęta hodowlane mogą zyskać bardziej korzystne cechy od stadników zdrowych, stale nadzorowanych weterynaryjnie i sprawdzonych pod względem rodowodu z obu linii. Z uwagi na wzrost atrakcyjności pul genowych jałówki i krowy na sprzedaż mogą osiągać wyższe wartości także pod względem masarskim.
Zabiegi inseminacyjne są doskonałym rozwiązaniem dla hodowców, którzy nie chcą inwestować w kupno własnego buhaja. Należy podkreślić, że w związku z zachowaniem zasad aseptyki zmniejsza się ilość chorób i pozwala ominąć problem braku zainteresowania prokreacją, jaki nieraz dotyka zwierzęta hodowlane. Byki i młode krowy na sprzedaż osiągające znacznie wyższe ceny z nadwyżką zwrócą wkład potrzeby do opłacenia zabiegów inseminacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz